52 עדויות קשות של אזרחים פלסטינים

52 עדויות קשות של אזרחים פלסטינים

 

"הרשות הפלסטינית אחראית להתעללות קשה, הכוללת: רצח, חטיפה, כליאה, עינוי ואינוס של 52 אזרחי ישראל ופלסטינים, תושבי יהודה ושומרון", כך נקבע בפסק דין תקדימי ארוך במיוחד (בן 1,800 עמודים), לפני כשנתיים, על ידי שופט בית המשפט המחוזי, משה דרורי.

בפסק הדין תוארו עינויים מחרידים. בין היתר: מכות חשמל, תלייה ממושכת כשהראש למטה, שפיכת פלסטיק רותח על הגוף, עקירת ציפורניים ושיניים, עיקור, מניעת שינה, מניעת מזון, רצח ואונס בני משפחה, הוצאת פגה מהאינקובטור ועוד.

בעקבות פסק הדין הקובע כי הרשות הפלסטינית אחראית למעשי הרצח והעינויים, חייב בית המשפט את הרשות הפלסטינית לשלם לתובעים פיצויים חלקיים בסך 14 מיליון ש"ח בשל שלילת חירותם, וכן הוצאות משפט בסך 1.5 מיליון ש"ח נוספים.

במקביל ממשיך בית המשפט לדון בשיעור הפיצויים שייפסקו לתובעים בשל העינויים שעברו, סבלם הרב, הנכויות הקשות שנגרמו להם, הרכוש שהוחרם מהם ועוד. ההערכה היא כי הפיצויים הסופיים יעמדו על מאות  מיליוני ש"ח.

'מכון ירושלים לצדק' ועו"ד ברק קדםממשרד ארבוס-קדם-צור, המייצג את התובעים בבית המשפט המחוזי בירושלים, חברו יחד כדי לשקף לעולם את האכזריות הרבה של הרשות הפלסטינית כלפי האסירים הכלואים בבתי הכלא שלה. הם הגישו את העדויות הנוראיות של התובעים לביה"ד הפלילי הבינלאומי בהאג.

מסביר עו"ד אורי מורד, מנהל המחלקה המשפטית הבינ"ל במכון ירושלים לצדק: "בפברואר פנינו לבית הדין בהאג בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד יו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן), בגין פשעים, שביצע נגד בני עמו, הכוללים מסע שיטתי ונרחב של רצח, עינויים ומאסרים בלתי חוקיים נגד האוכלוסייה הפלסטינית. העדויות שיוגשו מחר מצביעות על קיום מנגנון שיטתי ומשומן, המדכא באמצעים אלימים את האוכלוסייה האזרחית".

עו"ד ברק קדם, מוסיף: "העובדה כי יש בני אדם שחוו את התופת הזו צריכה לזעזע כל בן אנוש. לא משנה לאיזה עם אתה שייך ומה הדעות הפוליטיות שלך, לא ניתן לעמוד מנגד למשמע הזוועות המתרחשות על ידי הרשות הפלסטינית. אני מקווה שבעקבות הפנייה להאג ולמנהיגים בעולם, תשאלנה מדינות את עצמן אם הן רוצות להמשיך ולהיות חלק מהמנגנון שמעביר כספים לרשות הפלסטינית, וכי בית הדין בהאג יבוא חשבון עם מחוללי הזוועות ברשות הפלסטינית".

בין העדויות , שמועברות להאג, עדות של פלסטיני המעיד כי לאחר שחדר לישראל ובעודו בדרכו לבצע פיגוע, הוא נפצע קשה בתאונת דרכים. הוא הובהל לבית חולים בישראל, טופל ויצא מכלל סכנה. בעקבות הטיפול הרפואי המסור שקיבל בארץ, הוא שינה את עמדותיו והפך למשת"פ המסייע לישראל במלחמתה בטרור. נקמת הרשות הפלסטינית הייתה אכזרית במיוחד. אשתו היולדת, והפגה שנולדה בחודש השביעי ונזקקה לאינקובטור, סולקו לאלתר מבית החולים. הפגה שנזרקה מהאינקובטור, הפכה לילדה הסובלת מנכויות פיזיות וקוגניטיביות קשות. כיום היא ילדה בת 17 השוהה בבית החולים השיקומי בית לוינשטיין.

  • לדוח המלא:
עוצב על ידי: סטודיו רעות טוקר נבנה על ידי: REALMEDIA בניית אתרי וורדפרס